Jak dobrze przygotować szkolenie?

Osoby, które zajmują się przygotowywaniem szkoleń dla pracowników, szczególnie jeśli nie mają doświadczenia często będą tutaj popełniać różnorakie proste niekiedy błędy, które mogą cały ten wysiłek niszczyć.

Na co więc trzeba zwracać swoją uwagę? Co będzie najważniejsze nim rozpocznie się przygotowywania?

Trzeba pamiętać o celu jaki będzie nam przyświecał w danym szkoleniu. Trzeba sobie określić co będzie najważniejsze i do czego będziemy chcieli dążyć. Zależnie od tego czy szkolenie ma na celu przekazanie nowej wiedzy teoretycznej czy praktycznej czy też będzie to jedynie doskonalenie umiejętności już posiadanych. To wszystko ma znaczenie i na tej podstawie warto kreować swoje działania. Rozmyte cele przeszkodzą nam w przygotowaniu zająć i dlatego trzeba sobie powiedzieć o tym, że bez tego celu niestety nie uda się nam wypracować konkretnych rozwiązań, które dobrze się sprawdzać. Musimy także pomyśleć o tym jak będzie wyglądać szkolenie i do kogo będzie ono kierowane. Ta grupa docelowa ma wielkie znaczenie.

Ważne jest uwzględnienie nie tylko umiejętności jakie ma konkretna osoba na szkoleniu ale też to jakie umiejętności chce mieć i co będzie dla niej rzeczywiście najważniejszą kwestią. Jeśli mamy tak naprawdę odpowiedzi na te dwa pytania można się zastanowić nad planem szkolenia, dzięki robieniu szczegółowych planów będzie można przekazywać wiedzę w systematyczny, uporządkowany sposób. Plan warto sobie przygotować w punktach, które potem krok po kroku będzie można realizować. to jak się wydaje zawsze najwygodniejsze dostępne rozwiązanie na jakie można się decydować. Musimy także pomyśleć o tym w jakiej formie będzie takie szkolenie przebiegać. To także ma duże znaczenie i po prostu musi być brane pod uwagę, ponieważ będzie decydować ostatecznie o realizacji wszystkich tych aspektów.

Jeśli przygotujemy udaną formę możemy oczekiwać, że odbiorcy będą zadowoleni z tego co zostało przygotowane i rzeczywiście chętnie z tego skorzystają. Dobrze będzie co jakiś czas wprowadzić w trakcie zajęć żart czy pytanie do Sali, ponieważ to nawiąże konwersację.