Czy szkolenia motywują pracowników? cz II

Rodzaj kursu

Kluczem do sukcesu niektóre firmy mają w ofercie specjalny pakiet szkoleń zaraz po skończonym procesie rekrutacji. Celem takiej procedury jest wdrożenie pracownika i też pokazanie jak firm pracuje, co będzie trzeba robić. Niektóre firmy decydują się na szkolenia wyłącznie od czasu do czasu, w momencie, gdy do firmy wprowadza się jakieś nowe rozwiązania. Czasami można regularnie doszkalać pracowników w ramach jakichś konkretnych działań, które będą podejmowane.

Szkolenia organizować można w różny sposób i wiele będzie zależeć od możliwości finansowych oraz tego jak wiele czasu ma się na te szkolenia. Można je przygotowywać samemu w firmie, ale jeśli środki finansowe są większe można także zdecydować się na specjalne propozycje przygotowane przez firmy, które się tym zajmują na co dzień. Obecnie szkolenia realizuje się wyłącznie dla firmowego personelu z nastawieniem na potrzeby, co sprawia, że pracownicy takiej firmy będą mieli pewne poczucie przynależności i możliwe, że będzie u nich rosła motywacja. Minusem tego typu szkoleń będzie to, że niekiedy pojawia się przymus uczestnictwa. Alternatywą są jednak szkolenia otwarte, na których spotykają się ludzie z różnych firm. W takiej sytuacji będzie to wyglądać nieco inaczej i tak naprawdę trzeba wtedy mówić o dużo większej konkurencji na takim właśnie szkoleniu.

Niekiedy to pracownicy mają się rozwijać a jednocześnie dostają wolną rękę, gdy chodzi o wybór tych szkoleń, w których będą chcieli uczestniczyć. Wtedy jest to nieco inaczej organizowane i to pracownik idzie drogą jaką sam będzie mógł sobie wybierać. Negatywne aspekty szkoleń organizowanych przez firmę niestety firmowe szkolenia samodzielnie organizowane mają także jakieś negatywne aspekty. Z punktu widzenia pracownika będzie to bardzo często strata czasu, który może być przeznaczony na wykonywanie innych zadań. Jeśli dodatkowo pracownicy będą również musieli wykonywać swoje zadania po godzinach pracy to będzie również rosło pewne zniechęcenie w trakcie takiej pracy. szkolenia mogą być również demotywujące, jeśli pracownik będzie musiał poświęcać na nie swój czas. Jeśli więc ma być realizowane szkolenie to ważne będzie jego takie przygotowanie, że będzie rzeczywiście coś wnosiło.

To kluczowa sprawa. Ponieważ jeśli takie szkolenie będzie dla pracowników nudne to niestety nigdy nie będą chcieli w nich uczestniczyć.